Home » Comparing Grocery Store Prices!!

We are all looking for ways to save an extra buck, but it’s no secret saving is not always easy.

One of the easiest ways to help save you money is by price comparing. With a little bit of homework you can start to save more money each week at the grocery store. First it is important to know your rock bottom pricing for the products you purchase for your family weekly. I know of a few people who keep a pricing book. noting grocery store prices on items that a regularly priced.

Pull out those Sunday Ad Sales peruse those first. Keeping in the back of your mind your pricing.  There is no hard fast rule that you have to shop at one grocery store each week.

While at your grocery store make sure you are comparing the price per unit (such as the price per ounce or the price per each), not the price of the entire package on your products.

(Unit Pricing is clearing mark on the bottom left)

The unit price is the amount you’re paying for each “unit” (ounce, pound, etc.) of the product you’re buying. By giving you a standard unit to use to compare products and packages, the store lets you make a more informed choice. You can let the store do the math for you, to make it easier for you to compare price.  I believe by now all grocery stores tags have the unit number on them.

Please consider when comparing unit pricing that you also keep the needs of your family first. Sometime the less expensive item may contain ingredients you don’t want your family consuming.

It can be a lot of work to compare grocery prices at several different stores and then figure out where to buy what, but the food cost savings are well worth it.


Comments

Comparing Grocery Store Prices!! — No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *